Ogólne

Czy syntetyczny olej silnikowy jest szkodliwy dla starych samochodów?

Ciągła debata na temat syntetycznego oleju silnikowego dotyczy tego, czy można go stosować w starych samochodach. W tym Inżynieria wyjaśniona , Jason Fenske wyjaśnia sprawy. Film jest częścią serii sponsorowanej przez Mobil1, która umożliwiła firmie Fenske dostęp do swoich inżynierów w przypadku pytań dotyczących oleju silnikowego.

Krótka odpowiedź brzmi: tak, w starszych samochodach można używać oleju syntetycznego. Syntetyczne opcje istnieją nawet w przypadku klasycznych samochodów, powiedział Fenske, dodając, że Porsche od 1996 roku fabrycznie napełnia swoje samochody olejem syntetycznym. Jak zawsze, najlepiej jednak sprawdzić zalecenia producenta – zauważył.

Syntetyczne oleje silnikowe są dostępne od lat 70-tych, więc dlaczego niektórzy uważają, że nie można ich używać w starszych samochodach? Niektóre wczesne oleje syntetyczne mógłby uszkadzają uszczelki silnika, ale od tego czasu firmy zmieniły swoje receptury, a konkretnie testują zgodność uszczelnień, powiedział Fenske.

Kolejnym mitem na temat olejów syntetycznych jest to, że dokładniej oczyszczają silnik, odsłaniając wycieki, powiedział Fenske, dodając, że trudno zrozumieć, dlaczego miałoby to być złe. Nikt nie chce, aby z silnika wyciekał olej, ale jeśli jedynym środkiem zapobiegającym jest szlam i inne osady, masz większe problemy.

Fenske omówił również użycie grubszego oleju w starszych silnikach. Generalnie najlepiej jest stosować wagę oleju określoną przez producenta, ale zużycie może zmienić luzy w silniku. W takim przypadku grubszy olej mógłby pomóc, ale tylko jako ostatnia próba dla wyeksploatowanego silnika. To również nie powstrzyma wycieków, ponieważ jest to związane z uszkodzonymi uszczelnieniami.

Wszystkie te pytania dotyczą starszych silników, do których producenci sprzedają oleje o dużym przebiegu. Oleje o dużym przebiegu generalnie zawierają środek pęczniejący przeznaczony do regeneracji uszczelek, pomagający ograniczyć ilość wyciekającego oleju, powiedział Fenske. Mogą być również nieco cięższe niż porównywalny standardowy olej, co pomaga zmniejszyć zużycie oleju, powiedział. Ostatecznie jednak olej o dużym przebiegu nie może odwrócić skutków czasu, więc zużyty silnik nadal będzie miał problemy.

Pokaż wiecej

Molter

Od zawsze moim marzeniem było prowadzenie zgranej ekipy i pisanie artykułów na przeróżne tematy.Moją pasją zaraziłem wiele osób i jestem z tego bardzo dumny.Mam nadzieję , że nasze publikacje dają Państwu nie tylko wiedzę , ale również przyjemność z czytania naszych nowinek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Facebook
Close
Close