Recenzje

Jak długo działają akumulatory samochodów elektrycznych?

Baterie w samochodach mogą działać znacznie dłużej niż te w telefonie lub laptopie, ale o ile dłużej?

Chociaż prawdą jest, że samochody elektryczne tracą z czasem pojemność akumulatorów, ciągły postęp technologiczny oznacza, że ​​dokładna degradacja jest trudna do zdefiniowania jako całości. Główny czynnik zależy od właściciela i sposobu, w jaki traktuje baterię: sposób dodawania energii, sposób jej usuwania i liczby cykli ładowania baterii.

Często zdarza się, że Teslas lub inne samochody elektryczne mają 100 000 mil na liczniku kilometrów i doświadczają degradacji baterii poniżej 10%. Poznajcie na przykład Wizzy, taksówkę Nissan LEAF z Anglii, która przejechała ponad 170 000 mil na swoim oryginalnym akumulatorze, zanim została sprzedana innemu szczęśliwemu właścicielowi.

Dlatego istnieje wiele czynników, które pomagają zachować zdrowie baterii.

Pierwsza może wydawać się nieco sprzeczna z intuicją, ale baterie litowe nie lubią być w pełni naładowane. Dzieje się tak, ponieważ ciepło jest wrogiem systemów akumulatorów i dużo ciepła jest generowane zarówno przez szybkie ładowanie, jak i utrzymywanie wysokiego napięcia akumulatora. Podczas gdy akumulatory lubią być poddawane cyklom i używane, ogólną zasadą jest, aby nie polegać zbytnio na szybkich ładowarkach ani nie przeładowywać akumulatora ani nie pozwalać mu całkowicie rozładować się.

Ryzyko polega na tym, że mogą tworzyć się dendryty, które są jak chwasty w ogrodzie chemii akumulatorów i mogą powodować awarie. Zamiast tego zaleca się, aby właściciele zawsze próbowali prowadzić i ładować swoje pojazdy elektryczne w tym szczęśliwym kompromisie między 20 a 80%.
Dzieje się tak, ponieważ ciepło jest wrogiem systemów akumulatorów i dużo ciepła jest generowane zarówno przez szybkie ładowanie, jak i utrzymywanie wysokiego napięcia akumulatora.

Dużo ciepła jest również wytwarzane, jeśli chcesz pokazać znajomym, jak szybko Twój samochód elektryczny może przyspieszyć po zatrzymaniu. Gdy wybierzesz tryb Ludicrous + na Tesli, w rzeczywistości ostrzega Cię, że wpłyniesz na żywotność baterii.

Na szczęście większość samochodów elektrycznych jest wyposażona w wyrafinowane systemy zarządzania akumulatorem, które mogą regulować moc, jeśli wykonujesz zbyt wiele wyścigów drag, a także tworzą sztuczne bufory na górze i na dole pojemności akumulatora – aby zapewnić, że ogniwa w akumulatorze nie będą ‘t przeładowania lub nadmiernego rozładowania.

Systemy zarządzania akumulatorem w wyczynowych pojazdach elektrycznych, takich jak Porsche Taycan, na przykład, mogą współpracować nawet z nawigacją satelitarną, dzięki czemu urządzenie wie, jak przygotować akumulator, gdy zbliża się do stacji ładowania.

Temperatura otoczenia to kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, ponieważ ekstremalne ciepło i zimno może negatywnie wpłynąć na żywotność akumulatora samochodu. W tym przypadku zestawy akumulatorów z aktywnym zarządzaniem temperaturą ulegają degradacji w mniejszym stopniu niż te, które polegają na chłodzeniu powietrzem, ponieważ lepiej utrzymują stabilny zakres temperatur dla akumulatora.

Producenci samochodów doskonale zdają sobie sprawę, że potencjalni nabywcy obawiają się długowieczności akumulatorów do samochodów elektrycznych, dlatego te konkretne gwarancje często znacznie przekraczają typową gwarancję na pojazd. Nie ma lepszego przykładu niż nowy Lexus UX300e, pierwszy pojazd objęty 10-letnią gwarancją na 1 milion kilometrów na akumulator. Jeśli to nie jest zaufanie do technologii, nie wiemy, co to jest.

Pokaż wiecej

Molter

Od zawsze moim marzeniem było prowadzenie zgranej ekipy i pisanie artykułów na przeróżne tematy.Moją pasją zaraziłem wiele osób i jestem z tego bardzo dumny.Mam nadzieję , że nasze publikacje dają Państwu nie tylko wiedzę , ale również przyjemność z czytania naszych nowinek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Facebook
Close
Close