Recenzje

Jest inny zespół, który chce pobić światowy rekord prędkości na lądzie

W styczniu dowiedzieliśmy się, że brytyjski projekt Bloodhound, mający na celu ustanowienie nowego rekordu prędkości na lądzie dla sterowalnego samochodu, został wstrzymany z powodu braku funduszy.

Jednak Bloodhound nie jest jedynym zespołem, który próbuje pobić rekord prędkości 763.035 mph ustanowiony w 1997 roku. Innym jest australijski Aussie Invader, który opracowuje samochód z napędem rakietowym, nazwany 5R.

Na czele zespołu Aussie Invader stoi australijska legenda drag racing Rosco McGlashan i od kilku lat ciężko pracuje nad 5R. W wywiadzie dla Porady samochodowe opublikowany w poniedziałek rzecznik zespołu poinformował o postępach, w tym potwierdzając, że próba zapisu odbędzie się w 2022 roku.

McGlashan podobno będzie pilotował 5R, chociaż lokalizacja próby nie została jeszcze ustalona, ​​co oznacza, że ​​data 2022 może wymagać przesunięcia. Podobnie jak Bloodhound, Aussie Invader nie tylko chce pobić stary rekord, ale także osiągnąć magiczną granicę 1000 mil na godzinę.

5R ma być napędzany pojedynczą rakietą dwupaliwową, o której McGlashan powiedział wcześniej, że będzie w stanie wytworzyć 62 000 funtów ciągu (odpowiednik około 200 000 KM). Zgodnie z najnowszymi modelami zespołu, 5R przyspieszy do 60 mil na godzinę w około 1,1 sekundy i osiągnie cel 1000 mil na godzinę w mniej niż 30 sekund.

Korpus 5R to zasadniczo stalowa rura rozciągająca się na 52 stopy długości, co czyni go opływowym, podobnie jak Bloodhound. Tymczasem koła to cztery solidne aluminiowe części o średnicy 35 cali i wadze około 308 funtów każdy. Jest to konieczne, ponieważ koła będą doświadczać nawet 50 000 g przy pełnej prędkości.

Kiedy nadejdzie czas, aby się zatrzymać, zgodnie z tym, będą obowiązywały trzy systemy Porady samochodowe. Należą do nich hamulec pneumatyczny, spadochrony i wreszcie konwencjonalne hamulce tarczowe. Zatrzymanie się będzie wymagało ponad ośmiu mil powierzchni, czyli prawie trzykrotnej ilości potrzebnej do osiągnięcia celu 1000 mil na godzinę.

Jak wspomniano powyżej, oczekuje się, że McGlashan będzie pilotował 5R podczas próby. Ma pewne doświadczenie w ustanawianiu rekordów prędkości na lądzie, osiągając australijski rekord 498,7 mil na godzinę w 1994 roku, prowadząc streamliner z napędem odrzutowym.

Pokaż wiecej

Molter

Od zawsze moim marzeniem było prowadzenie zgranej ekipy i pisanie artykułów na przeróżne tematy.Moją pasją zaraziłem wiele osób i jestem z tego bardzo dumny.Mam nadzieję , że nasze publikacje dają Państwu nie tylko wiedzę , ale również przyjemność z czytania naszych nowinek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Facebook
Close
Close