Recenzje

Rzadki 1993 Cizeta V16T trafił na aukcję

Jeśli jesteś pogrążony w nostalgii z lat 90., ale uważasz, że Ferrari lub Lamborghini jest zbyt powszechne, ta Cizeta V16T z 1993 roku jest dla Ciebie. Zaplanowane przekroczenie bloku 22 stycznia na aukcji RM Sotheby’s, jest jednym z zaledwie dziewięciu zbudowanych.

Cizeta był pomysłem byłego kierowcy testowego i inżyniera Lamborghini Claudio Zampolli. Po opuszczeniu Lamborghini przeniósł się do Los Angels i rozpoczął działalność, pracując nad supersamochodami wielu zamożnych mieszkańców miasta. Ale Zampolli chciał zbudować własny samochód i nawiązał współpracę z producentem muzycznym Giorgio Moroderem, aby tak się stało.

Zampolli zastosował poprzecznie zamontowany 6-litrowy silnik V-16 z 5-biegową manualną skrzynią biegów. Zespół napędowy był przykryty nadwoziem przypominającym współczesne Lamborghini Diablo, co ma sens, ponieważ projektant Diablo Marcello Gandini również napisał V16T.

Supersamochód był początkowo sprzedawany jako Cizeta-Moroder V16T, ale współpraca między Zampolli i Moroder rozpadła się po zbudowaniu pierwszego prototypu, więc wszystkie samochody produkcyjne były oznaczone wyłącznie jako Cizetas.

Obecnie sprzedawany samochód – podwozie 101 – został zamówiony przez firmę Hong Seh Motors z Singapuru w imieniu rodziny królewskiej Brunei, zgodnie z listą. Sułtan Brunei był legendarny ze względu na ekstrawagancki gust w samochodach, kupując trzy z dziewięciu produkowanych modeli V16T, a także tysiące innych egzotyków.

Podwozie 101 zostało wysłane z fabryki Cizeta w Modenie we Włoszech do Singapuru w marcu 1993 roku, ale nigdy nie zostało dostarczone rodzinie królewskiej Brunei. Zamiast tego zbierał kurz w Hong Seh Motors przez ponad 25 lat, zanim został kupiony przez obecnego właściciela w 2020 roku.

W rezultacie ma tylko 611 mil na liczniku kilometrów, z których wszystkie uważa się za zgromadzone podczas testów w fabryce, zgodnie z listą. Samochód ma kierownicę po prawej stronie i ma poziome listwy nad bocznymi wlotami powietrza, jak prototyp V16T, zamiast pionowych listew używanych w większości innych samochodów produkcyjnych, zauważył RM Sotheby’s.

Historia jest zaśmiecona nieudanymi konstruktorami supersamochodów, ale to nie powstrzymało nowych pokoleń marzycieli przed próbami wypuszczania własnych supersamochodów. Niektórzy zwracają się nawet na wodorowe lub akumulatorowo-elektryczne układy napędowe.

Pokaż wiecej

Molter

Od zawsze moim marzeniem było prowadzenie zgranej ekipy i pisanie artykułów na przeróżne tematy.Moją pasją zaraziłem wiele osób i jestem z tego bardzo dumny.Mam nadzieję , że nasze publikacje dają Państwu nie tylko wiedzę , ale również przyjemność z czytania naszych nowinek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Facebook
Close
Close