Recenzje

Sprawdź McLaren Elva speedster w klasycznych barwach Gulf

Słynne niebiesko-pomarańczowe kolory Gulf Oil są ikonami w historii wyścigów. Nosiło je kilka marek, w tym historyczne samochody wyścigowe McLaren. Teraz nowy uliczny samochód McLarena nosi kolory Zatoki Perskiej, ponieważ brytyjska firma zajmująca się supersamochodami zaprezentowała w piątek jednorazowego speedstera Elvy.

Samochód, który został ujawniony w Goodwood SpeedWeek w audycji „za zamkniętymi drzwiami”, prezentuje partnerstwo między McLarenem i Gulf Oil. Koncern naftowy podpisał w lipcu wieloletnią umowę sponsorską z zespołem McLaren Formula One. W ramach umowy klienci McLarena będą mogli zamawiać samochody w barwach Gulf poprzez dział personalizacji McLaren Special Operations (MSO).

McLaren i Gulf mają długą historię współpracy. Marka Gulf pojawiła się na samochodach wyścigowych McLaren Formula One, Can-Am i Indy od 1968 do 1973 roku, zauważył producent samochodów w komunikacie prasowym. Jednak te samochody zazwyczaj nosiły znak firmowy McLarena Papaya Orange, a nie pełne barwy Gulf.

Niedawno MSO pomalowało Sennę GTR LM w kolorach Zatoki Perskiej, aby upamiętnić numer 24 McLaren F1 GTR, który zajął czwarte miejsce na 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 1995 roku. Samochód był jednym z pięciu zbudowanych modeli Senny GTR LM – po jednym dla każdego F1 GTR, który ukończył ten wyścig (z siedmiu zgłoszonych).

Sama Elva przywołuje historię McLarena. Nazwa – wywodząca się od francuskiego „elle va” lub „ona idzie” po angielsku ”- odnosi się do sportowych kierowców McLaren-Elva z lat 60. Były to samochody wyścigowe McLaren M1A zbudowane przez brytyjskiego producenta Elvę w czasach, gdy McLaren nie miał zdolność do samodzielnej budowy samochodów.

Najnowszą z serii Ultimate, obok Senny, Speedtail i P1, wyróżniającą cechą Elvy jest konstrukcja pod gołym niebem. System aktywnego zarządzania powietrzem McLarena (AAMS) – seria kanałów kierujących powietrze wokół kabiny pasażerskiej – umożliwia komfortową jazdę Elvą z dużą prędkością bez przedniej szyby.

Podobnie jak inne modele McLarena, Elva jest zbudowana wokół centralnej wanny z włókna węglowego i jest napędzana przez V-8 z podwójnym turbodoładowaniem. Współdzielony z Senną i 720S, 4,0-litrowy V-8 wytwarza 804 KM i 590 funtów-stóp momentu obrotowego w Elvie. Dzięki temu od 0 do 60 mil na godzinę w mniej niż trzy sekundy, a od 0 do 124 mil na godzinę w 6,7 sekundy, według McLarena (maksymalna prędkość nie została ogłoszona).

McLaren pierwotnie planował zbudować 399 samochodów, ale na początku tego roku zmniejszył liczbę miejsc do budowy do 249. Mike Flewitt, szef firmy McLaren zajmującej się samochodami drogowymi, powiedział w kwietniu, że zrobiono to, aby uspokoić klientów, którzy czuli, że Elva nie jest wystarczająco ekskluzywna. Cena Elvy wynosząca 1,69 miliona dolarów najwyraźniej nie odstraszała.

Pokaż wiecej

Molter

Od zawsze moim marzeniem było prowadzenie zgranej ekipy i pisanie artykułów na przeróżne tematy.Moją pasją zaraziłem wiele osób i jestem z tego bardzo dumny.Mam nadzieję , że nasze publikacje dają Państwu nie tylko wiedzę , ale również przyjemność z czytania naszych nowinek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Facebook
Close
Close