Ogólne

Walka o tytuł żywa w przedostatniej rundzie

Runda 21. Mistrzostw Świata Formuły 1 2021 odbędzie się w ten weekend w Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska dołącza do Kataru jako nowa lokalizacja w kalendarzu F1, a runda inauguracyjna jest przedostatnią w tym sezonie. Walka o tytuł jest wciąż żywa, nawet na tak późnym etapie, z Max Verstappenem z Red Bull Racing na czele i ścigającym swoje pierwsze mistrzostwo świata. Jedynym pretendentem do tytułu jest Lewis Hamilton z Mercedes-Benz AMG. Panujący mistrz goni za rekordowym ósmym tytułem.

Aby Verstappen wygrał mistrzostwo w Arabii Saudyjskiej, musi ukończyć co najmniej drugie miejsce i zdobyć punkt bonusowy za najszybsze okrążenie, a Hamilton zająć 10 miejsce lub niżej. Biorąc pod uwagę występ Hamiltona przez cały sezon, walka o tytuł najprawdopodobniej będzie kontynuowana do ostatniej rundy w Abu Zabi w następny weekend.

Inauguracyjne Grand Prix Arabii Saudyjskiej odbywa się na Jeddah Corniche Circuit, torze ulicznym położonym w nadmorskim mieście Jeddah. Układ zaprojektował znany architekt obwodowy Hermann Tilke.

Posiada długi odcinek, który biegnie wzdłuż linii brzegowej i mierzy łącznie 3,83 mil, co czyni go drugim najdłuższym torem w kalendarzu po belgijskim Spa-Francorchamps. Różni się od innych torów ulicznych w swoich płynnych rogach, bez typowych 90-stopniowych zakrętów przechodzących blisko ścian. Istnieją również odcinki, które wyglądają na bardzo szybkie, a niektóre symulacje sugerują średnią prędkość około 160 mil na godzinę i prędkości ponad 200 mil na godzinę na niektórych odcinkach. Planowane są trzy strefy DRS, a inne sekcje również oferują możliwości wyprzedzania. Podczas niedzielnego, nocnego wyścigu kierowcy pokonają 50 okrążeń.

Warunki pogodowe mają być ciepłe, ale wilgotne. Ponieważ tor nigdy wcześniej nie był używany do wyścigów, kierowcy mogą spodziewać się śliskiej nawierzchni podczas piątkowych treningów, a przyczepność poprawi się w trakcie sobotnich kwalifikacji i niedzielnego wyścigu. Formuła 2 i zawody Porsche odbywają się jako wydarzenia wspierające, które pomogą śledzić ewolucję.

Pirelli wyznaczyło swoje mieszanki ze średniej półki: C2 jako twardą P Zero White, C3 jako średnią P Zero Yellow, a C4 jako miękką P Zero Red.

W weekend Verstappen prowadzi w Mistrzostwach Kierowców 2021 z 351,5 punktami. Hamilton jest drugi z 343.5 punktami, a inny kierowca Mercedesa, Valtteri Bottas, jest trzeci z 203 punktami. W mistrzostwach konstruktorów Mercedes prowadzi z 546,5 pkt. w porównaniu z 541,5 pkt. Red Bulla i 297,5 pkt. Ferrari.

Pokaż wiecej

Molter

Od zawsze moim marzeniem było prowadzenie zgranej ekipy i pisanie artykułów na przeróżne tematy.Moją pasją zaraziłem wiele osób i jestem z tego bardzo dumny.Mam nadzieję , że nasze publikacje dają Państwu nie tylko wiedzę , ale również przyjemność z czytania naszych nowinek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close