Ogólne

Wczesny dokument projektowy dla VE Holden Commodore przedstawia małe wersje sedan i coupe

Commodore z serii Holden VE wprowadzony na rynek w 2006 roku, który był krótko sprzedawany w Ameryce Północnej jako Pontiac G8, reprezentował pierwszy czysty projekt Commodore w istnieniu tabliczki znamionowej (wszystkie poprzednie Commodores były oparte na zmodyfikowanych wersjach platformy pierwotnie opracowanej przez Opel w latach 60.).

Nie powinno więc dziwić, że Holden spojrzał na znacznie więcej opcji niż tradycyjny sedan, kombi i nadwozia typu pickup Commodore, opracowując VE Commodore i platformę napędu na tylne koła Zeta, która stanowiła jego podstawę.

Według wczesnego dokumentu projektowego VE Commodore uzyskanego przez KołaHolden przyjrzał się także małej limuzynie, coupe, czterodrzwiowemu pickupowi i wysokiemu kombi z siedzeniami w trzecim rzędzie.

Holden Commodore (VE Series II)

Posmakowaliśmy małego sedana z koncepcją Holdena Torana TT36 wprowadzoną na rynek w 2004 roku. Liftback sedan był zapowiedzią stylizacji nadchodzącego VE Commodore i był napędzany 3,6-litrowym V-6 z podwójnym turbodoładowaniem i mocą 375 koni mechanicznych.

Coupe, które Holden drażnił z koncepcją Coupe 60 z 2008 roku, byłoby bezpośrednim następcą coupe Monaro z poprzedniej generacji Commodore, samochodu, który trafił do Ameryki Północnej jako Pontiac GTO.

Czterodrzwiowy pickup byłby bezpośrednim następcą pickupa Commodore’s Crewman poprzedniej generacji, a nawet miał swoją premierę w 2008 roku z koncepcją GMC Denali, która została zaprojektowana i zbudowana przez Holdena na platformie Zeta.

2008 GMC Denali XT Concept

2008 GMC Denali XT Concept

W międzyczasie, wysoki kombi byłby w pewnym sensie następcą wariantu miękkiej nawierzchni Commodore Adventra poprzedniej generacji.

Niestety światowy kryzys finansowy z 2008 r. I wynikające z niego bankructwo spółki macierzystej General Motors sprawiły, że umowa eksportowa Holdena z Pontiac dobiegła końca, a wraz ze spadkiem popytu na Commodore w kraju, inwestowanie w dodatkowe warianty nie było już możliwe.

VF Commodore, który pojawił się później w 2013 roku, sprzedawany w Stanach jako Chevrolet SS, był aktualizacją VE zamiast przeprojektowania. Trwało to do 2017 roku, kiedy Holden zaprzestał produkcji w Australii. Następnym Commodore, ZB, był rebadged Opel Insignia pochodzący z Niemiec. Sprzedaż nadal spadała, a upadek ZB Commodore wraz z marką Holden został ogłoszony przez GM na początku 2020 roku.

Pokaż wiecej

Molter

Od zawsze moim marzeniem było prowadzenie zgranej ekipy i pisanie artykułów na przeróżne tematy.Moją pasją zaraziłem wiele osób i jestem z tego bardzo dumny.Mam nadzieję , że nasze publikacje dają Państwu nie tylko wiedzę , ale również przyjemność z czytania naszych nowinek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Facebook
Close
Close