Ogólne

Wielokrotnie nagradzana koncepcja kierownicy Origo to tylko kciuki

Koncepcyjna kierownica, opracowana przez fińskie konsorcjum motoryzacyjne, została zwycięzcą w kategorii Doskonały projekt produktu – interfejs człowiek-maszyna

HELSINKI, VANTAA i OULU Finlandia, 15 września 2020 r. – Koncepcja kierownicy Origo została doceniona przez Niemiecką Radę Projektową za wyjątkową jakość projektu. Projekt został wybrany Zwycięzcą w kategorii Doskonały Projekt Produktu – Interfejs człowiek-maszyna. German Design Awards to jeden z najbardziej renomowanych konkursów projektowych na świecie. Wysokie standardy zapewnia międzynarodowe jury, które nagradza tylko projekty, które naprawdę reprezentują pionierski wkład w niemiecki i międzynarodowy krajobraz projektowy. Kierownica Origo została opracowana w fińskim ekosystemie motoryzacyjnym we współpracy między Canatu, Siili Auto, TactoTek®, Rightware i Northern Works w ramach projektu Multimodal In-Vehicle Interaction and Intelligent Information Presentation (MIVI).

„Wszyscy jesteśmy dumni, że to nowe, wspólnie opracowane rozwiązanie HMI spotkało się z dużym zainteresowaniem i zostało nagrodzone tak prestiżową nagrodą. Kierownica Origo pokazuje wartość ponownego wyobrażania sobie doświadczeń użytkowników poprzez integrację inspirującego projektu, innowacyjnych powierzchni dotykowych 3D i najnowocześniejszego oprogramowania. Dzięki nowej kierownicy Origo kierowca może obsługiwać wszystkie kluczowe funkcje za pomocą kciuków, bez puszczania kierownicy, minimalizując rozpraszanie uwagi i poprawiając bezpieczeństwo. Dostosowując mocne strony wzorców interakcji urządzeń mobilnych do elementów sterujących kierowców, zespół fińskich firm opracował rozwiązanie zapewniające wygodę, styl i bezpieczeństwo ”- powiedział Juha Kokkonen, dyrektor generalny Canatu Oy.

Przezroczyste trójwymiarowe powierzchnie dotykowe zapewniają intuicyjny interfejs HMI i zwiększają swobodę projektowania. Tylko istotne informacje są wyświetlane na ekranie w dowolnym momencie, aby uniknąć nadmiernej stymulacji.

„Początkowym zamysłem kierownicy Origo było zakwestionowanie status quo istniejącego interfejsu HMI na kierownicy, a nie tylko wybranie łatwej ścieżki konwersji analogowych elementów sterujących na wersje cyfrowe. Nasze życie stało się zagracone informacjami i nadmiernie stymulowane wyborami, dlatego chcieliśmy zaoferować kierowcy przejrzystość dzięki naszej koncepcji kierownicy i ograniczyć funkcje i elementy sterujące do podstawowych potrzeb ”- powiedziała Miika Heikkinen, główny projektant w Northern Works.

„Jednym ze sposobów przezwyciężenia strachu przed nowym jest sprawienie, by wyglądało znajomo. Nigdzie nie jest to bardziej prawdziwe niż w interfejsie użytkownika samochodu, a koncepcja Origo doskonale radzi sobie z włączaniem nowych interakcji do znanego kontekstu ”- powiedział Väinö Leskinen, dyrektor generalny Siili Auto Oy.

Projektując minimalistyczny i intuicyjny interfejs HMI, zespół chciał, aby formy fizyczne były wyraziste, wspierając użycie elementów sterujących, czego często brakuje obecnym ekranom dotykowym i kontrolkom pojemnościowym. Ostateczny projekt Origo doskonale dopasowuje fizyczne elementy sterujące do cyfrowego interfejsu użytkownika, tworząc intuicyjne i ekscytujące wrażenia użytkownika, niespotykane wcześniej w samochodach.

Rada German Design Awards wspiera krajobraz zorientowany na projektowanie, identyfikując unikalne trendy w projektowaniu i nagradzając najlepsze zgłoszenia w trzech głównych kategoriach: „Doskonały projekt produktu”, „Doskonały projekt komunikacji” i „Doskonała architektura”. Konkurs 2021 przyciągnął łącznie 4172 zgłoszeń projektów z 60 krajów, a międzynarodowe jury nagrodziło 955 uczestników specjalnym wyróżnieniem, 362 zwycięzcą i 67 złotem w 71 podkategoriach. Zwycięzcy otrzymają nagrody podczas oficjalnej ceremonii wręczenia nagród 19 lutego 2021 r. W ramach targów Ambiente 2021 we Frankfurcie nad Menem w Niemczech.

Wszyscy partnerzy konsorcjum wnieśli do projektu swoją unikalną wiedzę specjalistyczną:

Canatu dostarcza przezroczyste, trójwymiarowe powierzchnie dotykowe zintegrowane z kierownicami, które zapewniają swobodę projektowania i intuicyjne wrażenia użytkownika.

Siili Auto projektuje i wdraża interfejs użytkownika (UI) inteligentnej kierownicy. Interfejs użytkownika i fizyczna forma kierownicy oraz innowacyjne elementy sterujące są płynnie zintegrowane z wyjątkowym doświadczeniem użytkownika.

Rightware dostarcza wiodące na rynku narzędzia programowe HMI, w tym Kanzi UI, Kanzi Connect i Kanzi Maps, aby umożliwić szybkie projektowanie, prototypowanie i opracowywanie intuicyjnych modeli interakcji dla tej nowej koncepcji.

TactoTek® stosuje technologię formowanej wtryskowo elektroniki strukturalnej (IMSE ™) do projektowania i wytwarzania inteligentnych powierzchni, które obejmują obwody elektryczne, sterowanie dotykowe i oświetlenie w projektach formowanych wtryskowo w 3D.

Northern Works jest dostawcą wzornictwa dla projektu odpowiedzialnym za wzornictwo przemysłowe.

Aby uzyskać więcej informacji na temat koncepcji kierownicy Origo, obejrzyj tę animację i skontaktuj się z założycielami konsorcjum: Canatu, Siili Auto, TactoTek lub Rightware.

Pokaż wiecej

Molter

Od zawsze moim marzeniem było prowadzenie zgranej ekipy i pisanie artykułów na przeróżne tematy.Moją pasją zaraziłem wiele osób i jestem z tego bardzo dumny.Mam nadzieję , że nasze publikacje dają Państwu nie tylko wiedzę , ale również przyjemność z czytania naszych nowinek.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Facebook
Close
Close